Blog
Zasiłki dla pracujących w Niemczech. O jakie można się starać?
Praca za granicą, zwłaszcza w tak atrakcyjnym kraju jak Niemcy, może być świetną okazją do zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, nauki języka oraz podniesienia swojego standardu życia. Warto jednak pamiętać, że zatrudnienie w Niemczech niesie ze sobą także szereg świadczeń socjalnych, które mogą być niezwykle korzystne zarówno dla pracownika, jak i jego rodziny. Jakie są najpopularniejsze z nich?
Czym jest i kogo dotyczy ulga abolicyjna?
Polacy coraz częściej podejmują decyzję o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych czy inwestycyjnych. W związku z tym niezwykle istotne staje się zrozumienie zasad opodatkowania dochodów osiągniętych w różnych państwach, a szczególnie problemu podwójnego opodatkowania. Wyjściem z tej sytuacji jest ulga abolicyjna, która zapobiega podwójnemu obciążeniu podatkowemu. Kiedy może być ona stosowana?
Jak rozliczyć dochody z pracy za granicą?
Praca za granicą, w szczególności w takich krajach jak Niemcy czy Holandia, może być atrakcyjna ze względu na wyższe zarobki i lepsze warunki zatrudnienia. Jednak związane z tym są również obowiązki podatkowe, które należy właściwie rozliczyć. W przypadku pracy poza granicami kraju jest kilka kwestii do rozważenia przy rozliczaniu podatków – rodzaj obowiązku podatkowego, ulgi oraz ewentualne zwroty. Jak prawidłowo rozliczyć dochody uzyskane z pracy za granicą?
Ile wynosi zasiłek macierzyński z Holandii?
Kobiety, które przebywają za granicą, również mogą się starać o uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. Aby tak było, muszą jednak spełnić kilka warunków. W większości przypadków zdarza się tak, że świadczenie to jest przekazywane przez Państwo pracodawcy, który następnie wysyła je do osoby zatrudnionej. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego w Holandii? Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?
Kiedy Polki mogą ubiegać się o zasiłek macierzyński z Niemiec?
Czasami zdarza się taka, że osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych, zostają tam na dłużej. Niektórzy po pewnym czasie zakładają rodzinę. Jednym z częściej wybieranych państw na zachodzie są Niemcy. W przypadku powiększania rodziny Polki mogą starać się o uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. Jak to zrobić i kiedy można otrzymać takie świadczenie?
Czy pracując w Holandii, można dostać zasiłek rodzinny?
Holandia jest jednym z kilku państw europejskich, do których Polacy najchętniej wyjeżdżają do pracy. Wynika to przede wszystkim z atrakcyjnych ofert i zadowalających stawek za wynagrodzenie. Możliwość zarobienia wyższych pieniędzy niż w Polsce to jednak nie wszystko. Holandia zapewnia też pakiety dodatkowych świadczeń wspierających rodziny z dziećmi. Jednym z nich jest zasiłek rodzinny - Kinderbijslag, który przysługuje zarówno Holendrom, jak i zagranicznym pracownikom, w tym również Polakom. Na takie wsparcie mogą jednak liczyć wyłącznie ci, którzy spełnią określone warunki.
Jaki dokumenty musi zawierać wniosek o zwrot podatku dochodowego z Holandii?
Niezależnie od tego, czy mowa o zatrudnieniu w Polsce, czy w Holandii, w każdym przypadku obowiązkiem pracownika jest rozliczenie podatkowe. Umożliwia ono uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego, a poza tym pozwala uniknąć kar wynikających z zaniechania tej powinności. Rozliczenie podatku dochodowego za granicą bywa problematyczne. Aby rozwiać część wątpliwości, w dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak uzyskać zwrot podatku dochodowego z Holandii.
Jakie dokumenty trzeba skompletować, by otrzymać zwrot podatku dochodowego z Niemiec?
Każdy, kto legalnie pracował lub pracuje w Niemczech przez więcej niż 183 dni w roku, może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Taka możliwość istnieje nawet do 4 lat wstecz od podjęcia pracy za granicą. Aby uzyskać należne świadczenie pieniężne, koniecznie trzeba jednak spełnić określone wymagania. Przede wszystkim należy skompletować właściwą dokumentację i dostarczyć ją w odpowiednim terminie do niemieckiego urzędu skarbowego. Bez podjęcia takich kroków, odzyskanie nadpłaty podatkowej nie będzie możliwe.
Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?
Obowiązkiem każdej legalnie zatrudnionej w Niemczech osoby jest rozliczanie podatku. W tym kraju tak samo, jak w Polsce, w przypadku gdy pracodawca odlicza od wynagrodzenia podatek, pracownikom przysługuje zwrot w razie jego nadpłaty. O taką możliwość można się ubiegać nawet do czterech lat wstecz. Czy każdej osobie zatrudnionej na terenie Niemiec przysługuje zwrot podatku? Co trzeba zrobić, by go uzyskać? Na te i inne pytania dotyczące zwrotu podatku za pracę w Niemczech odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Kto może się ubiegać o zwrot podatku dochodowego z Niemiec?
Do rozliczania podatków zobowiązany jest każdy legalnie zatrudniony do pracy pracownik. I o ile wiele zależy od ustawodawstwa poszczególnych krajów, o tyle taki obowiązek dotyczy większości z nich. Jednym z pytań nurtujących zatrudnionych za zachodnią granicą Polaków jest to, czy przysługuje im zwrot podatku dochodowego z Niemiec. Aby rozwiać te wątpliwości, poniżej wyjaśniamy, kto ma taką możliwość oraz jakie kroki trzeba podjąć, by taki zwrot otrzymać.